Czy można betonować w ujemnych temperaturach? Jak wiadomo, zaniedbania podczas prowadzenia robót betonowych w zimie mogą powodować uszkodzenia betonu już w fazie jego wiązania – tzw. przemarznięcie betonu. Mechanizm niszczenia mrozowego betonu polega na destrukcji wywołanej przez parcie powiększającej swoją objętość wody na ścianki porów w betonie.
Podczas zwiększania swojej objętości w kapilarach betonu obserwuje się wzrost ciśnienia, które jeśli przekroczy wytrzymałość na rozciąganie ścianek porów kapilarnych, przyczynia się do zniszczenia struktury. W rzeczywistości pory kapilarne tworzą system naczyń połączonych i jeśli w betonie istnieją pory nie wypełnione wodą, to wskutek powstałego ciśnienia, woda w nich się swobodnie rozszerza, nie powodując szkód.
Metody umożliwiające bezpieczne dojrzewanie betonu w obniżonych temperaturach
Proces wiązania i dojrzewania betonu jest procesem chemicznym, w którym niskie temperatury spowalniają reakcje, a wysokie przyspieszają, zatem, aby zapewnić prawidłowy przebieg reakcji należy dostarczać ciepło. Wykonywanie robót betoniarskich w warunkach zimowych jest możliwe, poprzez przedsięwzięcie koniecznych zabezpieczeń, aby beton uzyskał wytrzymałość bezpieczną przed zamrożeniem. Norma PN-EN 206-1 określa konieczność zapewnienia minimalnej temperatury wbudowywanego betonu na poziomie +5°C.
W trakcie projektowania składu mieszanki betonowej istotne jest, aby zapewnić po wyznaczonym czasie bezpieczną oraz wymaganą wytrzymałość dla stwardniałego betonu. Dzięki właściwemu doborowi składników, w ten sposób unika się szkód wywołanych przez mróz w młodym betonie. Zaleca się stosowanie szybkowiążących cementów portlandzkich typu: CEM I 32,5R, CEM I 42,5R oraz CEM I 52,5R. Minimalna zawartość cementu powinna być na poziomie: do 350 kg/m3 i charakteryzować się wysokim ciepłem hydratacji, aby zapewnić świeżemu betonowi jak najdłużej możliwie wysoką temperaturę.
Domieszki przeciwmrozoweDomieszki przeciwmrozowe to środki chemiczne powodujące obniżenie temperatury zamarzania wody, oraz przyspieszanie procesu wiązania betonu. Domieszki przeciwmrozowe są wykorzystywane do wykonywania prac betoniarskich w warunkach zimowych. More
Stosunkowo popularnym zjawiskiem obniżania temperatur zamarzania wody, wraz z przyspieszaniem procesów wiązania, jest wykorzystywanie dodatków chemicznych określanych mianem domieszek przeciwmrozowychDomieszki przeciwmrozowe to środki chemiczne powodujące obniżenie temperatury zamarzania wody, oraz przyspieszanie procesu wiązania betonu. Domieszki przeciwmrozowe są wykorzystywane do wykonywania prac betoniarskich w warunkach zimowych. More.
W przeszłości popularną i powszechnie stosowaną domieszką przeciwmrozową w technologii betonu byt chlorek wapnia (CaCI2) pełniący rolę substancji przyspieszającej wiązanie i twardnienie betonu. Z uwagi na efektywną korozję stali zbrojeniowej oraz zjawisko korozji chlorkowej w betonie, domieszki zawierające agresywne jony chlorkowe z biegiem czasu zaprzestano używać. W chwili obecnej, wykorzystywane są bezchlorkowe preparaty, do których zalicza się m.in.: węglany i azotyny, których skuteczność jest zdecydowanie mniejsza, z racji ich mniejszej aktywności jonowej.
Zobacz także: chemiczne środki do odladzaniaŚrodki do odladzania to preparaty chemiczne stosowane do usuwania gołoledzi i pokrywy lodowej z powierzchni chodników i nawierzchni drogowych. Środki do odladzania to najczęściej chlorki - sodowy, magnezowy i wapniowy. Środki do odladzania występują w postaci sypkiej (granulki, płatki, kryształki)... More.