ochrona tynku i elewacji przed woda

Jak zabezpieczyć ściany przed wilgocią od zewnątrz?

Zabezpieczenie ścian przed wilgocią od zewnątrz jest bardzo ważne, ponieważ wilgoć jest jednym z największych wrogów budynków. Wilgoć może powodować powstawanie pleśni, osłabiać strukturę ścian, a także wpływać negatywnie na izolację termiczną budynku.

Ochrona elewacji przed zamakaniem i poprawa warunków wilgotnościowych zewnętrznej otuliny budynku ma korzystny wpływ na trwałość konstrukcji, sprawność energetyczną budynku a w efekcie na budżet właściciela nieruchomości.

Zabezpieczenie ściany przed wilgocią od zewnątrz przynosi wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

  1. Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi – wilgoć jest jednym z głównych czynników, które powodują uszkodzenia murów i elewacji. Wilgoć może powodować pękanie, łuszczenie się i osłabienie powierzchni. Zabezpieczenie ściany przed wilgocią zapobiega takim uszkodzeniom.
  2. Zapobieganie powstawaniu grzybów i pleśni – wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zabezpieczenie ściany przed wilgocią pomaga zapobiegać ich powstawaniu.
  3. Zwiększenie trwałości elewacji – wilgoć może skrócić trwałość elewacji. Zabezpieczenie ściany przed wilgocią pomaga przedłużyć trwałość elewacji i zapobiec kosztownym naprawom.
  4. Poprawa izolacyjności cieplnej tynku, ochrona przed zimnem – wilgoć w murach prowadzi do zwiększenia przewodzenia ciepła, co powoduje spadek izolacyjności termicznej. Zabezpieczenie ściany przed wilgocią pomaga zachować właściwą izolacyjność termiczną budynku, co zmniejsza koszty ogrzewania. Tynk suchy lepiej izoluje, niż tynk nasiąknięty wodą. To takie proste
  5. Zwiększenie wartości nieruchomości – zabezpieczenie elewacji przed wilgocią poprawia wygląd i trwałość elewacji, co z kolei zwiększa wartość nieruchomości.

Warto podkreślić, że zabezpieczenie elewacji przed wilgocią powinno być przeprowadzane regularnie, aby zapobiec powstawaniu szkód.

Oto kilka sposobów na zabezpieczenie ścian przed wilgocią od zewnątrz:

  1. Tynki zewnętrzne a w szczególności tynki renowacyjne – tynki zewnętrzne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na zabezpieczenie ścian przed wilgocią. Tynki zewnętrzne tworzą na powierzchni ściany ochronną warstwę, która chroni ściany przed deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi.
  2. Specjalistyczne powłoki paroprzepuszczalne i wodoodporne do podłoży mineralnych, np. THERMOSAN F. Powłoki paroprzepuszczalne umożliwiają dyfuzję pary wodnej, co pozwala zachować właściwą wentylację i zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz ścian. Dzięki temu nie powstają pęcherze i odpryski powłok, co zapewnia lepszą ochronę przed wilgocią i wydłuża trwałość zabezpieczenia.
  3. Impregnacja – impregnacja to proces, w którym ściany są pokrywane specjalnym preparatem, który zabezpiecza je przed wilgocią. Impregnacja może być wykonana za pomocą różnych produktów, takich jak impregnaty na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Impregnaty te są w stanie przeniknąć w głąb ściany i zablokować pory, co chroni ściany przed wilgocią i innymi zanieczyszczeniami.
  4. Panele elewacyjne – jak wspomnieliśmy wcześniej, panele elewacyjne to płyty wykonane z różnych materiałów, które są montowane na ścianach. Panele elewacyjne chronią ściany przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie zapewniają estetyczny wygląd.
  5. Hydroizolacja – hydroizolacja to proces, w którym ściany są pokrywane specjalną membraną, która zabezpiecza je przed wilgocią. Hydroizolacja może być stosowana w przypadku ścian, które znajdują się w strefie wilgotnej, takiej jak piwnice, lub w przypadku ścian, które są narażone na silne opady deszczu.

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do prac zabezpieczających ściany przed wilgocią, skonsultować się z fachowcami, którzy doradzą najlepsze rozwiązania. Zabezpieczenie ścian przed wilgocią od zewnątrz jest kluczowe dla trwałości i bezpieczeństwa budynku, dlatego należy zadbać o to, aby prace były wykonane z najwyższą jakością.