Jak wyrównać betonową podłogę

Jak wyrównać betonową podłogę w starym domu

Film pokazuje, jak poprawić nierówną płytę betonową.

Jastrychy, wylewki samopoziomujące i posypki do betonu w hurtowni HURTLAND

Aby wyrównać betonową podłogę w starym domu, należy przeprowadzić kilka kroków:

  1. Przygotowanie powierzchni – należy dokładnie oczyścić podłogę z wszelkich pozostałości, takich jak kleje, farby, tłuszcze, oleje i inne zanieczyszczenia. Można to zrobić za pomocą szlifowania, piaskowania lub innego odpowiedniego sposobu.
  2. Naprawa ubytków i uszkodzeń – należy usunąć wszelkie ubytki, pęknięcia, wgniecenia i inne uszkodzenia z powierzchni podłogi. Należy też upewnić się, że wszelkie zacieki i wilgoć są usunięte, ponieważ mogą one wpłynąć na trwałość i jakość wyrównanej podłogi.
  3. Wybór materiału – należy wybrać odpowiedni materiał do wyrównania podłogi. Może to być samopoziomująca masa, samopoziomująca zaprawa lub inny materiał, w zależności od rodzaju podłogi, poziomu nierówności i innych czynników.
  4. Nałożenie materiału – należy równomiernie rozprowadzić materiał wzdłuż całej powierzchni podłogi, a następnie wygładzić go narzędziami, takimi jak gładzie, wałki lub kielnie. Należy upewnić się, że powierzchnia jest równa i gładka.
  5. Wysuszenie – po nałożeniu materiału należy pozostawić go do wyschnięcia i utwardzenia. Czas schnięcia i utwardzania zależy od rodzaju materiału, ale zazwyczaj wynosi od 24 do 72 godzin.
  6. Ostateczne wykończenie – po wyschnięciu materiału można przystąpić do ostatecznego wykończenia podłogi, takiego jak malowanie, ułożenie płytek, paneli lub innej okładziny podłogowej.

Warto pamiętać, że wyrównanie podłogi w starym domu może być trudniejsze niż w nowoczesnym budynku, ze względu na często występujące nierówności i uszkodzenia powierzchni podłogi. Dlatego przed przystąpieniem do wyrównania podłogi zaleca się skonsultowanie z doświadczonymi fachowcami, którzy pomogą dobrać odpowiednie materiały i metody wyrównania dla konkretnego rodzaju podłogi.