Szlifowanie i polerowanie betonowej posadzki (polerowanie betonu)

Szlifowanie i polerowanie betonowej posadzki (polerowanie betonu)

 

Film pokazuje polerowanie testowego fragmentu płyty cementowej w celu określenia, czy beton był zbyt miękki, czy nie.Polerowany beton jest uważany za dobrą, zrównoważoną podłogę do projektowania, ponieważ wykorzystuje materiały już obecne. Większość nowoczesnych budynków budowanych jest na betonowej płycie;polerowanie odsłoniętego betonu eliminuje energię i materiał zużywany przez zastosowanie pokrycia podłogowego.

Zobacz także jak uzyskać efekt polerowanego betonu za pomocą środków chemicznych bez mechanicznego szlifowania.

Jest to coś, co należy wziąć pod uwagę podczas budowy lub modernizacji w kierunku bardziej ekologicznego rozwiązania. Podłogi z polerowanego betonu są mało wymagające w konserwacji, ponieważ są bardziej trwałe i łatwiejsze do czyszczenia niż wiele opcji podłóg. Jego względnie wysoki współczynnik tarcia może uczynić go nie śliskim. Polerowany beton zmniejsza problemy z roztoczami i alergenami i nie wspiera rozwoju pleśni. Obserwacje sugerują, że wysoce odblaskowy polerowany beton zmniejsza potrzeby oświetleniowe i poprawia naturalne oświetlenie, ale jak dotąd nie przeprowadzono badań potwierdzających taką tezę.

Podłogi z polerowanego betonu są odporne na zużycie i nie wiją się ani nie wyginają jak miękkie powierzchnie, takie jak drewno. Mydło z ciepłą wodą z mydłem raz w tygodniu jest jedyną koniecznością konserwacji. Betonowa podłoga, która została utwardzona i wypolerowana, będzie miała ekstremalnie długą żywotność w porównaniu z innymi podłogami. Na przykład, kafelek, który może trwać tylko 10-20 lat (kafelek jest terminem nieokreślonym, porcelana potrwa setki lat bez konserwacji), ale polerowana podłoga betonowa, która została właściwie utrzymana, może zapewnić ponad 100 lat pracy.

Posypki do betonu kupisz w HURTLAND

Polerowanie betonu to proces obróbki mechanicznej powierzchni betonowej w celu uzyskania połysku, trwałości i estetycznego wyglądu. Jest to popularna metoda wykończenia podłóg i powierzchni betonowych w różnych aplikacjach, w tym w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i przemysłowym. Oto główne kroki i korzyści związane z polerowaniem betonu:

Kroki polerowania betonu:

 1. Przygotowanie powierzchni: Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni betonu poprzez usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, plam, klejów lub innych materiałów, które mogą utrudnić proces polerowania.
 2. Gruboszlifowanie: Proces rozpoczyna się od szlifowania powierzchni za pomocą szlifierki betonowej wyposażonej w diamentowe tarcze szlifierskie o niskim ziarnistości. Ten etap usuwa warstwę górnego betonu, odsłaniając nową powierzchnię.
 3. Szlifowanie pośrednie: Następnie przeprowadza się kolejne przejścia szlifierskimi narzędziami o wyższej ziarnistości. To etap uzyskiwania pożądanej gładkości i równości powierzchni.
 4. Szlifowanie wykończeniowe: Ostatnim etapem jest szlifowanie wykończeniowe, które nadaje powierzchni połysk i trwałość. Używa się coraz wyższych ziarnistości i drobniejszych narzędzi.
 5. Hartowanie i zabezpieczenie: Po zakończeniu procesu polerowania powierzchnia jest zazwyczaj hartowana i zabezpieczana specjalnymi preparatami, aby zwiększyć jej odporność na plamy, uszkodzenia i wilgoć.

Korzyści polerowania betonu:

 1. Estetyczny wygląd: Polerowany beton tworzy gładką i lśniącą powierzchnię, która nadaje pomieszczeniom elegancki wygląd.
 2. Trwałość: Polerowany beton jest wyjątkowo trwały i odporny na zużycie, co sprawia, że jest idealny do miejsc o dużym ruchu, takich jak centra handlowe czy magazyny.
 3. Łatwość utrzymania: Polerowany beton jest łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu, co redukuje koszty konserwacji.
 4. Ochrona środowiska: Proces polerowania nie wymaga stosowania szkodliwych substancji chemicznych ani emisji szkodliwych oparów.
 5. Możliwość personalizacji: Istnieje wiele opcji personalizacji polerowanego betonu, takich jak różne stopnie połysku, wzory, kolory i tekstury.
 6. Zwiększenie odbicia światła: Polerowany beton może poprawić odbicie światła w pomieszczeniach, co przyczynia się do oszczędności energii.

Polerowanie betonu jest wszechstronnym procesem, który pozwala uzyskać atrakcyjny i wytrzymały efekt na powierzchniach betonowych. Może być stosowane zarówno w projektach komercyjnych, jak i mieszkalnych, dodając wartość i estetykę do różnych przestrzeni.