Przygotowanie powierzchni do torkretowania
Powierzchnia betonu przygotowana do ułożenia torkretu nie może zawierać lokalnych wgłębień ani wystających fragmentów’ (aby nie występowały nagłe zmiany grubości narzucanej warstwy betonu). Gładkie powierzchnie i skorodowane powinny być oczyszczone i uszorstnione przez przedrapanie szczotkami stalowymi oraz piaskowanie lub zastosowanie metody hydrodynamicznej. Należy zwrócić uwagę na skucie w całości warstw skorodowanych i zagrożonych korozją. Kierownik Projektu może nakazać zbadanie zasadowości betonu przy pomocy fenoloftaleiny. oraz głębokości karbonatyzacji oraz zbadanie w skuwanych warstwach zawartość chlorku siarczanów’. Skuć należy warstwy o pH<8 oraz z chlorkami. W przypadku, gdy skucie powierzchniowej warstwy betonu spowodowało odsłonięcie zbrojenia, należy skuwać tak głęboko, aby umożliwić oczyszczenie zbrojenia (np. przez piaskowanie) na całym jego obwodzie. W przypadku odkrywania pręta na całym obwodzie beton poza prętem należ}7 odkuć na głębokość minimum 1 cm.
Podłoże przeznaczone do torkretowania powinno być nasycone wodą. aby nie następowało odciąganie wody ze świeżego torkretu oraz w7 celu wywołania pęcznienia podłoża betonowego dla zrekompensowania różnicy skurczów7 świeżego torkretu i starego podłoża. Takie nasycenie powinno być prowadzone przez minimum 2-3 dni. Powierzchnia zostanie oczyszczona przez piaskowanie oraz bezpośrednio przed torkretowanie przez przedmuchanie sprężonym powietrzem lub strumieniem wody. Powierzchnia betonu zostanie oczyszczona poprzez skucie warstwy uszkodzonego betonu oraz przepiaskowanie. a bezpośrednio przed torkretowanie przez przedmuchanie sprężonym powietrzem lub strumieniem wrodv W przypadku, gdy grubość natrysku przekracza 4 cm beton należy stosować na wcześniej osiatkowaną lub zazbrojoną powierzchnię.
Zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia
Odkryte zbrojenie w7 istniejących elementach oczyścić metodą strumieniowo-ścierną do 2. stopnia czystości wg PN-ISO-8501-1:1996 i następnie zabezpieczyć antykorozyjnie poprzez dwukrotne pokrycie metodami malarskimi, firmowym preparatem antykorozyjnym na bazie cementu przeznaczonym do zabezpieczenia antykorozyjnego, zaakceptowanym przez Kierownika Projektu.
W miejscach określonych w Dokumentacji Projektowej należ zastosować torkretTorket i zaprawy naprawcze w cenach hurtowych w HURTLAND - infolinia 814 608 814... z dodatkiem inhibitorów korozji. Pierwszą warstwę powłoki antykorozyjnej nanieść tego samego dnia. kiedy oczyszczono stal.
Torkretowanie
W czasie nakładania betonu natryskowego należ)’ przestrzegać następujących zasad:
– grubość narzucanej warstwy
– duże wnęki wypełnić wcześniej przed właściwym torkretowaniem.
– nie wypełniać torkretem wąskich rys. szczelin i pęknięć.
– torkretTorket i zaprawy naprawcze w cenach hurtowych w HURTLAND - infolinia 814 608 814... wykonywać od dołu w górę warstwami o grubości K2 cm.
– przerwy w natryskiwraniu (betonowaniu) poszczególnych warstw – od 1 do 2 dni.
– przy torkretowaniu powierzchni zbrojonych grubości pierwszej warstwy powinna być tak dobrana, aby całkowicie wypełniła przestrzeń pod prętami i pomiędzy prętami,
– warstwa torkretu powinna być jednorodna, bez rakowin i pustek powietrznych.
– torkretowanie powinno odbywać się w’ następujących warunkach atmosferycznych:
– temperatura powietrza co najmniej + 5 oC.
– temperatura podłoża powyżej 0 oC.
– wilgotność względna powietrza nie powinna przekraczać 80% – dla suchej mieszanki.
– bez intensywnego nasłonecznienia, wysuszającego wiatru i wysokiej temperatury (powyżej 35 oC), a także przy zapewnieniu w ciągu pierwszych dni po betonowaniu temperatury powietrza powyżej 0 oC,
– w-budowanie mieszanki powinno nastąpić bezpośrednio po wymieszaniu, a najpóźniej po 2 godzinach, gdy wilgotność składników’ jest mniejsza od 2%. 1 godziny, gdy wilgotność wynosi 2 – 4%. 0.5 godziny przy wilgotności składników* powyżej 4%. Zgoda na wykonanie kolejnej warstwy na ułożonym torkrecie powinna być wyrażona przez Kierownika Projektu wpisem do Dziennika budowy.
Przewiduje się wykonanie 1 lub 2 warstw torkretu łącznej grubości zgodnej z Dokumentacją Projektową. Powierzchnia torkretowana i grubość torkretu może ulec zmianie w zależności od rzeczywistego stanu podpór. Każdorazowo zmiany należy uzgodnić z Kierownikiem Projektu i Projektantem. Narzucony torkretTorket i zaprawy naprawcze w cenach hurtowych w HURTLAND - infolinia 814 608 814... powinien być zbity, wilgotny i matowy i nie powinien uginać się pod naciskiem palca. Połysk na powierzchni świadczy o nadmiarze wody. Wykończenie torkretu w technologii „Cut and Flash” – faktura baranka, po uprzednim wyrównaniu powierzchni.
Pielęgnacja torkretu
Natychmiast po zatorkretowaniu i wyrównaniu należy rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne trwające przez 7 dni. polegające przede wszystkim na zabezpieczeniu świeżego betonu przed odparowaniem wody. Pielęgnacja polega na zraszaniu (tworzenie mgły), a nie polewaniu strumieniem wody. W przypadku, gdy wilgotność powietrza przekracza 85% można zrezygnować z tych zabiegów7. Powierzchnie torkretowrane należy chronić przed deszczem, wiatrem i intensywnym nasłonecznieniem. Do chwili uzyskania przez torkretTorket i zaprawy naprawcze w cenach hurtowych w HURTLAND - infolinia 814 608 814... wytrzymałości 5 MPa należy torkretTorket i zaprawy naprawcze w cenach hurtowych w HURTLAND - infolinia 814 608 814... chronić przed mrozem.