Hydroizolacja na stare płytki

Hydroizolacja na stare płytki

Wykonanie warstwy izolacyjnej na tarasie lub balkonie bez skuwania płytek to sytuacja do stosowania tzw. płynnej gumy. Przykładem tego typu materiału jest Maxelastic Trans – hydroizolacja na płytki ceramiczne.

Środek ten tworzy przeźroczystą warstwę hydroizolacji, która uszczelnia także szczeliny powstałe w okolicach fug, narożników czy cokołów. Co ważne, wygląd balkonu czy tarasu pozostaje praktycznie bez zmian – przez przeźroczystą warstwę hydroizolacji wciąż widoczne są kolory i wzory graficzne płytkek ceramicznych.

hydroizolacja na stare płytki

Hydroizolacja na płytki jest układana na istniejącą warstwę płytek. Nie jest to typowe rozwiązanie, ponieważ tradycyjna metoda wykończenia balkonu rekomenduje umieszczenie warstwy hydroizolacji pod płytkami.

Hydroizolacja pod płytki jest ważnym elementem w budowie lub remoncie łazienki, kuchni lub innych pomieszczeń, gdzie występuje duża wilgotność. Hydroizolacja pod płytkami ma na celu ochronę przed wodą, która może przedostawać się pomiędzy płytkami i wpływać na materiały konstrukcyjne, co może prowadzić do powstawania pleśni, grzybów i innych uszkodzeń.

Istnieje kilka metod hydroizolacji pod płytkami, w tym:

  1. Membrana płynna – jest to jedna z najpopularniejszych metod hydroizolacji pod płytkami. Polega na nakładaniu płynnej masy izolacyjnej na powierzchnię podłoża, taką jak płyty gipsowo-kartonowe lub beton. Płynna membrana jest elastyczna, trwała i odporna na wodę, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do hydroizolacji pod płytkami.
  2. Mata hydroizolacyjna – maty hydroizolacyjne są wykonane z gumy lub tworzyw sztucznych i są aplikowane na powierzchnię podłoża przed ułożeniem płytek. Mata hydroizolacyjna ma właściwości wodoodporne i jest elastyczna, dzięki czemu może wytrzymać ruchy w podłożu.
  3. Membrana samoprzylepna – jest to rodzaj membrany, która jest pokryta klejem na jednej stronie i naklejana bezpośrednio na powierzchnię podłoża. Membrana samoprzylepna jest zwykle wykonana z gumy lub asfaltu i zapewnia trwałą ochronę przed wodą.
  4. Płynna guma na płytki – Maxelastic Trans

Bez względu na wybraną metodę, ważne jest, aby powierzchnia podłoża była dokładnie przygotowana przed nałożeniem hydroizolacji. Należy usunąć wszelkie ślady kurzu, brudu i tłuszczu, aby zapewnić lepszą przyczepność hydroizolacji. Ponadto, należy dokładnie wyrównać powierzchnię podłoża, aby uniknąć tworzenia się szczelin i nierówności, które mogą prowadzić do przedostawania się wody pomiędzy płytkami.