Jak uszczelnić fugi na tarasie

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak uszczelnić fugi na tarasie, to najprawdopodobniej problemem nie są same fugi – bo te z natury materiału, z którego są wykonane – mogą przepuszczać wodę – problem leży niżej – w uszkodzonej warstwie izolacyjnej, która umieszczona powinna być pod płytkami.

Wyjątkiem są fugi ceramiczne – te są wodoodporne i nienasiąkliwe.

Zobacz jak uszczelnić taras bez zrywania płytek.

Aby uszczelnić fugi na tarasie, należy przeprowadzić następujące kroki:

  1. Usuń stare uszczelniacze: Jeśli na tarasie znajdują się stare uszczelniacze, które uległy uszkodzeniu, należy je najpierw usunąć. Można to zrobić za pomocą noża do fugowania, wyrzynarki lub innego narzędzia do usuwania materiałów.
  2. Wyczyszczenie powierzchni: Po usunięciu starych uszczelniaczy należy dokładnie oczyścić powierzchnię, aby usunąć resztki starej uszczelki, brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Można to zrobić za pomocą szczotki, mopu lub odkurzacza.
  3. Przygotowanie nowej masy uszczelniającej: Następnie należy przygotować nową uszczelkę, którą należy nałożyć na fugi. Można użyć specjalnego uszczelniacza do tarasów lub elastycznej masy uszczelniającej, która jest odporna na warunki atmosferyczne i promienie UV.
  4. Nałożenie masy uszczelniającej: Gdy powierzchnia jest już czysta i sucha, można nałożyć nową uszczelkę na fugi. Najlepiej robić to za pomocą pistoletu do uszczelniaczy, aby uzyskać równomierne nałożenie masy. Należy uważać, aby nie nałożyć zbyt dużej ilości uszczelki, aby nie zaczęła wypływać na boki fug.
  5. Usunięcie nadmiaru masy uszczelniającej: Po nałożeniu nowej uszczelki należy usunąć nadmiar za pomocą szpachelki lub gąbki. Można także wykorzystać specjalne narzędzia do usuwania nadmiaru uszczelniacza.
  6. Pozostawienie do wyschnięcia: Uszczelka potrzebuje czasu na wyschnięcie i utwardzenie, dlatego należy pozostawić ją na tarasie przez określony czas zgodny z zaleceniami producenta. W tym czasie należy unikać narażenia tarasu na deszcz lub wilgoć.

Warto pamiętać, że uszczelnienie fug na tarasie powinno być regularnie wykonywane, aby zabezpieczyć taras przed wodą i wilgocią, co może prowadzić do powstawania uszkodzeń i uszkodzenia powierzchni.