osuszanie budynków

Osuszanie budynków

Osuszanie budynków to proces usuwania nadmiaru wilgoci z wnętrza budynku. Wilgoć może pojawić się w budynku z różnych powodów, takich jak woda deszczowa, przecieki, woda gruntowa, parowanie wody z ziemi, woda kondensująca się na powierzchniach budynku, uszkodzone rury itp. Nadmiar wilgoci w budynku może prowadzić do szkodliwych skutków, takich jak powstawanie pleśni, korozja metalowych elementów, zepsucie izolacji, niszczenie wykończeń, a nawet prowadzić do problemy zdrowotne dla ludzi, takie jak problemy z układem oddechowym.

Osuszanie budynków zwykle polega na usunięciu źródła wilgoci oraz usuwaniu wilgoci z powietrza wewnątrz budynku. Istnieje kilka metod osuszania budynków, w tym:

 1. Wentylacja – zapewnienie dobrego przepływu powietrza przez budynek może pomóc w usunięciu wilgoci z powietrza. Wentylacja krzyżowa, czyli otwieranie okien lub drzwi z jednej strony budynku, a drugiej zamknięcie, może pomóc w usuwaniu wilgoci.
 2. Klimatyzacja – klimatyzacja zapewnia chłodne powietrze, które może pomóc w usuwaniu wilgoci z powietrza.
 3. Ogrzewanie – ogrzewanie budynku pomaga w usuwaniu wilgoci poprzez obniżenie wilgotności względnej powietrza.
 4. Suszenie mechaniczne – stosuje się profesjonalne suszarki, które zapewniają wysoką wydajność osuszania.
 5. Usuwanie źródła wilgoci – należy znaleźć i usunąć źródło wilgoci, takie jak przecieki, nieszczelne rury itp. Zobacz: tamowanie wycieków, hydroizolacje budowlane
 6. Usunięcie uszkodzonej izolacji – jeśli izolacja w budynku jest uszkodzona, należy ją usunąć i zastąpić nową. Zobacz jak odtworzyć lub naprawić izolację poziomą a jak naprawić izolację pionową budynku.

Metoda osuszania, którą należy zastosować, zależy od rodzaju i źródła wilgoci oraz warunków panujących w budynku. W przypadku poważnych problemów z wilgocią lub uszkodzeń budynku zaleca się skontaktowanie się z profesjonalnymi firmami specjalizującymi się w osuszaniu budynków, które posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie w usuwaniu wilgoci.

Nadmiar wilgoci powoduje destrukcję budynku, zatem odkładanie osuszania budynku na później, niestety gra na szkodę właściciela nieruchomości.

Nadmierne wilgotne warunki wewnątrz lub na zewnątrz budynku mogą prowadzić do różnych problemów, które mogą doprowadzić do degradacji lub destrukcji budynku. Oto kilka powodów, dlaczego nadmiar wilgoci może prowadzić do destrukcji budynku:

 1. Korozyjny wpływ na elementy konstrukcyjne: Wilgoć może korodować metalowe elementy budynku, takie jak stalowe ramy, śruby i kable, powodując ich osłabienie i degradację. Może to prowadzić do pęknięć, odkształceń i osłabienia całej konstrukcji budynku.
 2. Zmniejszenie wytrzymałości betonu: Beton jest materiałem porowatym, który może absorbować wilgoć. W nadmiarze wilgoci beton zaczyna się kurczyć i pękać. Ponadto, jeśli woda jest zanieczyszczona solami mineralnymi, które mogą się w niej rozpuszczać, to w procesie suszenia powstają kryształki soli, co powoduje powstawanie dodatkowych sił niszczących. Zobacz: sklerometryczne pomiary wytrzymałości betonu.
 3. Rozwój pleśni i grzybów: Nadmiar wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów na powierzchniach budynku, takich jak ściany, sufity i podłogi. Pleśnie i grzyby mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach, a ich spory mogą powodować różne choroby.
 4. Powstawanie kamienia wapiennego: Nadmiar wilgoci może także powodować powstawanie kamienia wapiennego na powierzchniach budynku. Kamień ten tworzy się wskutek rozpuszczania wapna z cementu, z którego wykonana jest większość dzisiejszych budynków. Kamień wapienny osadza się na powierzchniach budynku i może prowadzić do korozji, pęknięć i zniszczenia materiału, z którego wykonana jest konstrukcja. Zobacz: usuwanie wykwitów solnych z murów
 5. Utrata izolacji termicznej: Nadmiar wilgoci może prowadzić do zwiększenia wilgotności wewnątrz budynku, co powoduje utratę izolacji termicznej. To z kolei prowadzi do wzrostu kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku, a także do powstawania pleśni i grzybów na ścianach, co może zagrażać zdrowiu mieszkańców.

Nadmierne wilgotne warunki mogą mieć poważne konsekwencje dla budynków i ich mieszkańców. Dlatego też ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w budynkach i regularnie przeprowadzać inspekcje oraz naprawy, aby uniknąć poważnych problemów.