Utwardzacz do betonu. Jaki wybrać? Jak i kiedy stosować?

Utwardzacz do betonu jest stosowany w postaci płynu lub posypki do betonu. Do utwardzanie starego (dojrzałego) betonu stosujemy środki utwardzające w postaci płynnej – np. Litorin lub Herbeton. Sprawa jest o wiele łatwiejsza, gdy dopiero wykonujemy posadzkę betonową i możemy zadbać o jej wysokie parametry użytkowe w trakcie wylewania betonu – wtedy możemy stosować tanie środki utwardzające – tzw. posypki do betonu.

Oba rozwiązania – zarówno płynne środki utwardzające do posadzek dojrzałych oraz posypki – do posadzek i jastrychów świeżo wylewanych – pozwalają na uzyskanie posadzki betonowej o parametrach posadzki przemysłowej.

Kiedy warto stosować utwardzacze do betonu?

Stosowanie środków do utwardzania betonu to oczywiście dodatkowy koszt wykonania posadzki. Jeżeli posadzka betonowa pyli lub kruszy się – to niezawodne znaki wskazujące na przydatność środków do utwardzania. Jeżeli planujemy eksploatację posadzki betonowej poprzez ciężki ruch, np. wózki widłowe – to niezawodnie należy rozważyć zastosowanie utwardzającej posypki do betonu już w fazie wylewania posadzki.