Skarpy ziemne o nachyleniu większym, niż 1:1,5 traktowane są już jako skarpy strome i wymagają stabilizacji i ochrony przed erozją powierzchniową. Brak zabezpieczenia skarpy stromej i pozostawienie jej naturze, najczęściej prowadzi do osuwania skarpy i rozmywania przez wody powierzchniowe. W dalszej kolejności może nastąpić uszkodzenie struktury nasypu, co może zagrozić bezpieczeństwu konstrukcji umieszczonych na górze skarpy.
Jeżeli pozwalają na to warunki, można zrezygnować z budowania skarpy stromej, na rzecz wypłaszczonego obniżenia terenu, np. o spadku 1:2 lub łagodniejszym. Skarpy o tak łagodnym nachyleniu mogą być stabilizowane metodami naturalnymi, poprzez obsianie trawami i obsadzenie roślinami wieloletnimi. Powstała darń doskonale stabilizuje wierzchnią warstwę skarpy i chroni przed wymywaniem cząstek ziemi.
Wybrane metody i środki techniczne zabezpieczenia stromej skarpy
- siatki przeciwerozyjne
- geosiatkiGeosiatka to geosyntetyk tkany. Producenci geosiatek wytwarzają je z surowca PET. More
- geokratyGeokrata (geosiatka komórkowaGeosiatka komórkowa to inaczej geokrata, czyli geosyntetyk i strukturze plastra miodu. Geosiatki komórkowe można z powodzeniem stosować zarówno na powierzchniach płaskich jak i na skarpach i zboczach o nachyleniu do 45 stopni. Hurtowe ceny geokraty - hurtownia HURTLAND.... More układane powierzchniowo lub w przypadku stromych skarp, murów i oporowych – warstwami
- gabiony
- betonowe elementy prefabrykowane