beton wodoszczelny

Co dodać do zaprawy aby nie przepuszczała wody?

Wszyscy wiemy, że beton można wykonać w wersji wodoszczelnej. Co jednak należy dodać do normalnej zaprawy aby nie przepuszczała wody? Czy szkło wodne jest skuteczne? Jak wykonać beton wodoszczelny?

Problem wykonania szczelnego betonu możemy rozwiązać dwojako. Albo poprzez zastosowanie powierzchniowej izolacji szlamowej albo poprzez dodanie środków uszlachetniających do samej mieszanki betonowej, np. Xypex Concentrat albo Maxseal Super Admix.

Ten drugi środek pozwala na wykonanie betonu wodoszczelnego, który dodatkowo ma cechę samoczynnej naprawy betonu w sytuacji powstania naprężeń i rys przewodzących wodę.

Technologia Xypex jest unikalnym procesem chemicznym zapewniającym wodoszczelność i ochronę betonu. Xypex Concentrate jest najaktywniejszym chemicznie ze wszystkich produktów firmy Xypex. Ten jasnoszary proszek po zmieszaniu z wodą nanoszony jest na powierzchnię betonu jedno lub dwuwarstwo. W przypadku uszczelniania bruzd w stykach konstrukcyjnych, naprawy pęknięć, wadliwych połączeń lub wypełniania raków i ubytków betonów mieszany jest z wodą do konsystencji półsuchego kitu – tzw. Dry-Pac. Xypex zapobiega przenikaniu wody i innych substancji płynnych z każdego kierunku przez wywołanie reakcji katalitycznych, w wyniku których wytwarzają się nierozpuszczalne formacje krystaliczne w porach i kapilarach betonu oraz innych materiałach bazujących na cemencie.

Xypex Concentrat to dodatek uszlachetniający do betonu, zalecany do uszczelniania budowli hydrotechnicznych, fundamentów, tuneli i systemów metra oraz infrastruktury podziemnej.

Doskonale sprawdza się jako dodatek do zaprawy w celu nadania jej wodoszczelności, na takich obiektach, jak parkingi podziemne, pomieszczeń podziemnych, zbiorniki wodne, oczyszczalnie ścieków czy też stacjie uzdatniania wody.

Xypex Concentrate jest obecny także jako dodatek do betonu podczas budowy basenów kąpielowych.

 

Beton wodoszczelny to beton, który ma zdolność do zatrzymywania wody i nie przepuszcza jej przez swoją strukturę. Aby zrobić beton wodoszczelny, należy dodać odpowiednie dodatki do mieszanki betonowej.

Istnieje kilka metod w celu uzyskania betonu wodoszczelnego. Oto kilka z nich:

  1. Dodanie domieszki wodoszczelnej do betonu: Domieszki wodoszczelne to specjalne dodatki, które można dodać do mieszanki betonowej, aby zwiększyć jej wodoszczelność. Domieszki te zwykle składają się z silikonów, żywic lub chemikaliów, które reagują z wodą i tworzą szczeliny w betonie. W wyniku tego beton staje się mniej przepuszczalny dla wody.
  2. Użycie mieszanki z hydroizolacją: Innym sposobem na uzyskanie betonu wodoszczelnego jest użycie gotowej mieszanki betonowej z domieszką hydroizolacyjną. Takie mieszanki są dostępne na rynku i mogą być stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak budowa basenów, zbiorników wodnych i innych konstrukcji wodoodpornych.
  3. Użycie specjalnych powłok hydroizolacyjnych: Można również nałożyć na powierzchnię betonu specjalną powłokę hydroizolacyjną, która zabezpieczy beton przed wodą. Powłoki te są zwykle wykonane z żywic epoksydowych lub poliuretanowych i są stosowane jako warstwa ochronna na betonie.
  4. Użycie dodatkowych warstw izolacyjnych: W przypadku, gdy wymagana jest szczególnie wysoka wodoszczelność, można nałożyć na beton dodatkowe warstwy izolacyjne, takie jak membrany wodoszczelne, izolacje powłokowe lub impregnaty do betonu.

Warto pamiętać, że każda z powyższych metod wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w celu uzyskania optymalnego efektu. Zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym inżynierem lub specjalistą w dziedzinie budownictwa przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej metody hydroizolacji betonu.